وبلاگ

مشهد مقدس شهر زیارت و سیاحت 2 - قسمت دوم

مشهد مقدس شهر زیارت و سیاحت - قسمت اول مشهد مقدس شهر زیارت و سیاحت - قسمت اول B.A
مشهد مقدس شهر زیارت و سیاحت - قسمت دوم
مشهد مقدس شهر زیارت و سیاحت - قسمت دوم

 


غار هندل آباد - در نزدیک مشهد


هندل آباد در فاصله ۴۰ کیلومتری شمالغرب مشهد و در منطقه تبادکان قرار دارد. این غار به اوله هم شناخته می شود. دهانه کوچک و مستطیل شکل غار نیز در فاصله ۱۲ کیلومتری شمالغرب روستا رو به جنوب قرار گرفته است. فاصلة روستا تا غار معادل با دو ساعت راه‌پيمايي است. دهانة غار، بسيار کوچک و به شکل مربعي به سمت جنوب قرار گرفته است. طول غار 90 متر و داراي استالاگميت و استالاکتيت مي‌باشد. درون غار، چشمة آب کوچکي وجود دارد که مردم محلي به آن جنبة تقدس داده‌اند و مي‌گويند آب آن، آبلة گوسفندان را درمان مي‌کند. این غار از یک مسیر اصلی به طول حدود ۱۳۰ متر تشکیل شده که در قسمت هایی به صورت تالار بزرگ و در بخشی نیز بصورت راهرو به عرض و ارتفاع ۲ متر است. از نکات جالب توجه در این غار وجود تعداد زیادی وزغ علاوه بر خفاش ها است.
----------------------------------------------------------------

مجتمع تجاری الماس شرق - در مشهد مقدس

 

مجتمع تجاری الماس شرق در مشهد، در منطقه اقتصادی – توریستی سپاد واقع شده‌است. در این منطقه بازارهای بزرگ کاوه و خیام نیز واقع شده‌است.
زیربنای مجتمع تجاری معادل ۷۵۰۰۰ متر مربع که شامل ۱۲۳۸ باب واحد تجاری ، یک کافی شاپ، یک رستوران فست فود، شهربازی، آب‌نما جامپینــگ، سالن نمازخانه و سالن اجتماعات، پارکینگ طبقاتی، مجموعه‌های اداری مرتبط، بازار چینی‌ها، نمایندگی های معتبر لوازم خانگی و پوشاک مارک، ۵ بانک رسـمی و آژانس های هواپیمایی و … می‌باشد. این بازار بزرگ در شش طبقه واقع شده‌است که نمایی از معماری مدرن و اسلامی را به نمایش گذاشته‌است. این بازار به فروش لوازم خانگی٬ البسه و پوشاک٬ لوازم صوتی و تصویری اختصاص دارد. در این مجتمع شبکه بیسیم – وای فای – عمومی وجود دارد.
----------------------------------------------------------------

مجتمع تجاری و تفریحی آسمان مشهد - در مرکز شهد مشهداین مجتمع شیک عظیم ترین مرکز خرید مشهد است که بزرگترین پارکینگ طبقاتی ایران را دارد. ۷۰۰ واحد تجاری دارد که شیک ترین و به روزترین پوشاک و محصولات رو عرضه می کند. شهر بازی سرپوشیده، رستوران و فست فود از امکانات دیگر این مجتمع تجاری-تفریحی می باشد. پارکینگ ۱۸ طبقه این مرکز خرید، مهمترین قسمت اینجاست که علاوه بر اینکه بزرگترین پارکینگ طبقاتی ایران است ، نقش به سزایی در کاهش ترافیک و مشکل جای پارک در آن محدوده را دارد.
آدرس :مشهد میدان ۱۷ شهریور
----------------------------------------------------------------

رستوران معین درباری مشهد - در مشهدایشان فعالیت خود را بعد ازدوره قاجاردردوره پهلوی هم ادامه داند و از سال ۱۳۱۰ حاج علی اکبر معین درباری فرزند حاج اصغر به پدر پیوست و وارد جرگه رستوران داری شد و بعد ازچند سال رستوران رابه بازارچه حاج آقا جان (شهید آستانه پرست)نقل مکان کردند.
ایشان به دلیل استقبال بی نظیر مردم شعبه هایی را هم در خیابان تهران(امام رضا) مقابل گاراژ سعادت وپائین خیابان(نواب صفوی)بعداز کوچه عباسقلی خان چلوکبابی شرق ، خیابان ارگ (خیابان امام) احداث نمودند.
این رستوران چند نسل توسط خاندان معین درباری اداه شد تا اینکه امروزه حاج علیرضا معین درباری چهارمین نسل از برند معین درباری مدیریت رستوران را به عهده دارند که ایشان بیش از ربع قرن است که فعالیت اجداد خود را ادامه می دهند.
در این رستوران انواع غذاهای لذیذ ایرانی ازجمله چلو ها و کباب ها سرو میشوند.کباب مخصوص معین درباری را از دست ندهید.همچنین انواع کبابها بجز کوبیده با سیخ سرو میگردند تا لذت بیشتری از خوردن غذایتان ببرید.
آدرس رستوران معین درباری: مشهد – خیابان پاسداران (جم) – بین ۲ و ۴ – مقابل هتل باختر
----------------------------------------------------------------

گنبد خشتی - در مشهد مقدسبنای تاریخی-مذهبی موسوم به گنبد خشتی در یکی از گذرگاهای قدیمی مشهد منشعب از میدان طبرسی به نام چهار سوق نوغان قرار دارد . این بنا مدفن (سلطان غیاث الدین محمد)از سادات مشهور موسوی شهر مشهد است که نسب شریفش با هفده واسطه با امام موسی بن جعفر (ع)می رسد.بر روی سنگ مزارش این چنین کتیبه شده :(( مرتضی،اعظم سلطان النقباء،غیاث الدنیا و الدین،امیر سلطان محمد بن سلطان النقباء بدر المله والدین طاهر…)) و در ادامه تاریخ وفاتش ماه رمضان المبارک سال 832ه.ق آمده است.
جایگاه اجداد وی بسیار متعالی واشخاص ذی نفوذی بوده اند به نحوی که در سده پنجم تا نهم هجری اداره اصلی حرم حضرت رضا را به عهده داشتندبه همین علت نام آنها بر روی اغلب اشیای تاریخی آستان قدس رضوی مانند کاشی های سنجری،سنگاب خوارزمشاهی،در مسجد بالا سر کتیبه شده است.ایشان در قرون هفتم تا نهم هجری نقیب سادات شهر مشهد ودر سده نهم تا یازدهم هجری از جمله بزرگان این شهر بوده اند.گویا بنایی که بر مزار وی ساخته ساخته شده همزمان با وفاتش در زمان سلطنت شاهرخ تیموری بوده است.بنابراین قدیمی ترین بنای مشهد پس از حرم مطهر برجای مانده از سادات موسوی است.وجه تسمیه بنا به گنبد خشتی نیز به دلیل آجری یا خشتی بودن ان بوده است فضای ورودی بنا از ضلع جنوبی آن وارد رواقی چهار ضلعی می شودوسپس به محوطه اصلی،با چهار شاه نشین منتهی میگردد.در زمان احداث بنا(سوره ملک) با خط خوش ثلث در زیر پوشش داخلی،کتیبه شده،لبه های چهار ایوان نیز باسوره واقعه به قلم شیوای ریحان آراسته گردیده است . بنابر شواهد،گنبد خشتی در زمان قاجار مرمت و فضای داخلی ان با نقاشی و کتیبه مزین شده است.
----------------------------------------------------------------

مدرسه دو درب - در مشهد


اين مدرسه يكى از زيباترين و اصيل ترين نمونه هاى معمارى عصر تيمورى است. آنگاه كه طرح اوليه آن را پايه ريزى مى كردند در حاشيه معروفترين بازار مشهد به نام بازار زنجير قرار داشت، اما هم اكنون در مركز مجموعه اماكن و بيوتات حرم مطهّر رضوى واقع شده است.
اين اثر تاريخى توسط يكى از فرماندهان دوره تيمورى به نام اميريوسف خواجه بهادر ملقّب به غياث الدين در دوران سلطنت ميرزا شاهرخ (807 ـ 850 ق) به سال 843 ق احداث شده است، مدتى به نام بانى اوليه اش به يوسف خواجه و سپس به دودر ـ به علت وجود دو ورودى در شرق و غرب مدرسه ـ مشهور شده است.
اين بنا در زمينى به وسعت 500 متر مربع در دو طبقه ساختمان، شامل 32 حجره احداث شده كه از معمارى بناهاى چهار ايوانى دوره تيمورى پيروى مى كند. از لحاظ تزيينات، كاشى كارى ، خطوط و نقوش متنوع از اهميّت ويژه اى برخوردار است. كتيبه سر در مدرسه كه با خط ثلث زيبايى نوشه شده دربردارنده نام پادشاه وقت، بانى و سال احداث مدرسه است. شعرهاى فارسى كه بر برخى قسمتهاى نماى بيرون و بخصوص پيرامون دو گنبد مدرسه نقش بسته از ديگر ويژگى هاى اين بناست. در دو سوى ورودى مدرسه، چهار قاب بسيار نفيس از هنر معرق قرار دارد كه بر روى هر يك عباراتى به عربى نوشته شده است. از ويژگى هاى معمارى اين بنا نوع طراحى و آرايش دو گنبد زيباى مدرسه است كه به رنگ آبى آسمانى در دو ضلع جنوب غربى و شرقى مدرسه قرار دارد. صاحب مطلع الشمس مى نويسد: دو گنبد در دو زاويه اين مدرسه هست يكى كتيبه اش به تمامى ريخته و ديگرىدر دوره گنبد بر كاشى معرّق بسيار ممتاز اين ابيات به خط ثلث مرقوم است:
هـزار نـقـش بـرآرد زمـانـه و نـبـوَد يـكـى چـنانـكه در آييـنه تـصور مـاست
به دست ما چو ازين حل و عقد چيزى نيست به عيش ناخوش و خوش گر رضا دهيم رواست
در ميان اين گنبد صورت قبرى است كه بر آن با خط ثلث آية الكرسى و آياتى ديگر نوشته شده است. در قسمت بالاى سنگ مزبور نام شخصى كه در اين مكان مدفون شده به چشم مى خورد. حاشيه داخلى گنبد تا زير سقف با كاشى معرق پوشيده شده است كه به صورت قرينه در فاصله هاى معيّن جملات «الحكم لِلّه» و «الملك للّه» نوشته شده است. نا گفته نماند كه هر دو گنبد از نوع گنبد هاى دو لايه هستند كه با كاشى معرق آراسته شده اند. بر ساقه اين دو گنبد 32 تابلوى معرق كارى شده كه بر آنها اشعارى به خط فارسى نوشته شده وجود دارد كه در نوع خود منحصر به فرد است.
اين بنا تا كنون چندين بار مرمت شده كه از مهمترين آنها تعمير مدرسه توسط مادر شاه سليمان صفوى است. پس از پيروزى انقلاب اسلامى نيز اين بنا توسط آستان قدس رضوى تعمير شده است. علاوه بر اينكه بسيارى از قسمت هاى ساختمان مدرسه بازسازى شده و برخى از فضاهاى آن نيز مرمت اساسى شد.
از موقوفات اوليه اين اثر تاريخى اطلاع مستندى موجود نيست؛ اگر چه قبل از بازسازى اخير تعداد ده مغازه وصل به مدرسه جزو موقوفات مدرسه شمرده شده كه البته بعد از بازسازى مدرسه تمام آنها تخريب گرديده است.
بنابر گزارش هاى موجود درآمد موقوفات مدرسه در سال هاى 1344 ـ 1346 حدود 60000 ريال بود، كه براى تعمير و مخارج ضرورى مدرسه و حقوق خادم و شهريه طلاب هزينه مى شده است.

------------------------------------------------

پایان قسمت دوم

هتل حلما مشهد


B.A


هتل حلما مشهد ، هتل در مشهد ، هتل های مشهد ، حلما ، رزرو هتل در مشهد ، هتل اطراف حرم امام رضا ، هتل نزدیک حرم مشهد ، هتل تمیز در مشهد ، هتل نوساز در مشهد ، هتل مشهد ، بهترین هتل مشهد ، هتل حلما ، هتل نزدیک حرم امام رضا مشهد ، رزرواسیون هتل مشهد ، هتل تمیز مشهد، هتل نوساز مشهد ، هتل اطراف حرم مشهد ، رزرو هتل مشهد

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.